VIKINGERNE HOLDER KURSEN...
This is a subtitle for your new post

Med 4-5 kampe tilbage for de fleste af holdene i 1. division er turneringen nu gået ind i sin afgørende fase – hvad enten der kigges opad eller nedad i tabellen.
For de nordfynske vikinger ville en sejr i Tøndermarsken betyde en næsten sikker placering i 1. division i sæsonen 22/23.
For hjemmeholdet TM Tønder kunne et nederlag til OHK og sejre til FIF og Odder Håndbold betyde, at nedrykningsspøgelset for alvor ville rykke nærmere.
Der var derfor lagt op til et yderst vigtigt opgør denne solbeskinnede lørdag i Tøndermarsken.
Vikingerne fik fra start lagt et stort tryk på hjemmeholdets forsvar og med sikre afslutninger, bragte OHK sig hurtigt foran 10-5. Nu er det ofte blevet sagt, at de hurtige føringer ofte ikke holde hele vejen hjem.
Der skulle da heller ikke gå lang tid, før hjemmeholdet på god fight fik reduceret vikingernes føring, så OHK kunne gå til pause foran 13-11.
OHK kom bedst ud efter pausen og bragte sig yderligere foran 15-12. Alt åndede fred og idyl i vikingebåden.
Nogle forkerte åretag – læs tekniske fejl, bragte helt unødvendigt de godt kæmpende sønderjyder tilbage i i kampen og pludselig var de i front 18-16. Denne 2-måls føring holdt helt frem til 10 min før slutfløjt ved stillingen 22-20.
2 scoringer af Mads Kildelund og Thomas Poulsen bragte på ny balance i regnskabet og spændingsniveauet i ”Helvede i Syd” steg markant.
I denne fase leverede kampens bedste spiller OHK-målmand Kristian Ruben Poulsen de nødvendige redninger. Ruben blev en afgørende faktor i det der skulle blive til vikingernes 4. sejr i stribe, da Kristian Larsen med 15 sekunder scorede til slutresultatet 26-24.
Igen – igen en solid holdpræstation der dannede grundlaget for vikingernes flotte sejrsstime.
Topscorere blev Mads Fischer – Simon Omme og Thomas Poulsen – alle med hver 5 scoringer.
Næste opgave blive på lørdag kl. 16 hvor HEI Skæring nord for Århus kommer på besøg i Otterup Idrætscenter.
-tofte