FYNSK LOKALOPGØR I SANTANDER CUP...

18. marts 2022

Fredag blev der trukket lod til 5. runde i Santander Cup og fru Foruna magede det således, at Vikingerne skal en tur til Fåborg for at møde det lokale 2. divisionshold.


Fåborg har de seneste sæsoner bejlet til en plads i 1. division men indtil videre er det kun blevet ved forsøget.


De to hold kender hinanden særdeles godt, da de gennem flere sæsoner har haft et træningssamarbejde. Der kan derfor ventes et jævnbyrdigt opgør og netop i pokalturneringen kan alt ske – så er Vikingerne advaret.


Der bliver også et gensyn for Mads Fischer Jensen med sine gamle holdkammerater og træner i Fåborg HK, hvor han har spillet adskillige sæsoner, inden han for et år siden blev indlemmet i den nordfynske vikingeflok.


Spilletidspunkt er endnu ikke fastlagt, men kampen skal afvikles senest den 07. april.

-tofte


Af Jeppe Kok 21. marts 2026
Der var dømt blomsterhav inden kampstart mod Kerteminde HK, da hele seks spillere og stabsmedlemmer var med i deres sidste hjemmekamp for Otterup HK. Med en sikker sejr er vi fortsat med i oprykningsræset frem mod allersidste spillerunde, hvor hele tre ud af seks hold har mulighed for at sikre sig billetten til 1. div
Af Jeppe Kok 21. marts 2026
Jeppe Larsen er desværre fortid i klubben efter denne sæson, efter han har valgt at trække stikket efter fem sæsoner i den gule vikingedragt. Dermed følger han i fodsporet på Simon Lindved som også har meldt sit stop efter ligeledes fem sæsoner. Simon og Jeppe vil modtage en anerkendelse inden dagens opgør mod Kerteminde HK for deres store indsats i fem sæsoner for klubben.