Velkommen tilbage - Rasmus Mose
En gammel kending er tilbage i den gule Otterup HK-trøje efter et års skadesfravær.
25-årige Rasmus Mose skifter rollen som kiropraktor ud med rollen som spiller, når han efter et års håndboldpause igen trækker den gule trøje over hovedet – en pause, der ifølge ham selv har gjort rigtig godt for kroppen.
I den kommende sæson bliver det et glædeligt gensyn med Rasmus Mose på håndboldbanen, efter han ellers stoppede på grund af en række skader i ankel/fodled for to år siden. Han forlod dog ikke Otterup HK, men meldte sig i stedet under fanerne som kiropraktor og under Frederik Skovlunds vinger, hvor spillerne har nydt godt af Moses kundskaber gennem en meget skadesplaget sæson.
Året uden håndbold – med undtagelse af én kamp for et afbudsramt 3. divisionshold – har gjort rigtig godt for Moses ankler. Faktisk så godt, at han igen mærkede sulten og iveren efter at betræde halgulvet. Det er vi rigtig glade for i klubben, da han som nævnt er en meget vellidt mand, som inden sine skader havde tre gode sæsoner i klubben.
Pausen blev også brugt fornuftigt med hans kæreste derhjemme, da han for et par uger siden blev far for første gang til en dreng.
Moses kvaliteter ligger især i defensiven, hvor han med sin store styrke og forudsigelighed er en svær modstander at passere for modstanderne. Men offensivt har han bestemt også meget at byde ind med på playmakerpositionen.
Hans defensive kvaliteter er især tiltrængte, efter vi desværre har måttet sige farvel til Alexander Bækkelund, som har fået tilbudt bolig i København. Bækkelund udviklede sig meget defensivt gennem hele sidste sæson, men her har vi altså fået en fuldgod erstatning i Rasmus Mose.
Rasmus startede sin håndboldtid i IF Stjernen, inden han sammen med familien flyttede til Tønder, hvor han både repræsenterede Tønder SF og Møgeltønder UIF, inden han tog på efterskole på VIES. Herefter vendte han tilbage til grænsebyen, hvor det helt store flagskib, TM Tønder, også kom på hans håndbold-CV, da han i 2021 spillede sig til en kontrakt i TMT.
Her spillede han en enkelt sæson, inden han søgte mod Fyn på grund af uddannelse, og siden har han altså repræsenteret Otterup HK.
Selv glæder
Mose sig rigtig meget til igen at bidrage på banen, hvor han håber, at han kan bidrage med sine kvaliteter, trods pausen fra håndbolden.
"Efter et år på sidelinjen, hvor min krop er blevet sine skavanker kvit, og jeg til tider havde givet op og mistet håbet om at spille håndbold på højt plan igen, genfandt jeg iveren efter håndbolden. Så var der ingen tvivl om, at Otterup HK selvfølgelig var stedet, jeg skulle spille.
Selvom der stadig er lidt usikkerhed forbundet med at starte op igen, er jeg først og fremmest glad for at være i gang igen sammen med alle de andre – nye som gamle.
Jeg forventer, at vi igen i år kan spille med omkring oprykningen til 1. division, hvor jeg tror, vi kan komme endnu tættere på. Der er dog ingen tvivl om, at der igen bliver tale om marginaler i forhold til, hvem der ender med oprykningspladsen.
Personligt er mine forventninger, at jeg kan bidrage til en god trænings- og holdkultur og ikke mindst med de spillemæssige spidskompetencer, jeg besidder – dog med respekt for, at jeg har været væk fra håndbolden i et år.
Jeg er en spiller der tror meget på basis, og på at hvis man har et godt fundament, så er man nået langt. Jeg har mine helt store styrker i det defensive arbejde, hvor jeg står for stabilitet og et godt duelspil. Derudover er jeg en, der gør mig umage, og det håber jeg også, at I husker mig for fra tidligere. Ellers vil jeg gøre alt for at gøre det tydeligt for jer i den kommende sæson."
Også cheftræner Daniel Ludo
glæder sig over at råde over en kapicitet som Rasmus Mose i den kommende sæson.
"Jeg er glad for, at Mose har meldt sig 100 procent klar til denne sæson. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi knokler for at ændre og optimere vores træningsmiljø, så det matcher vores ambitioner om at vende tilbage til 1. division. I den proces er Mose meget vigtig. Han ved, hvad der skal til – både på og uden for banen.
Udover at kunne bidrage til optimeringen på og uden for banen får vi også en solid forsvarsspiller med et unikt blik for spillet. Og mon ikke der sniger sig et enkelt fodskifte eller to ind i angrebsenden.
Jeg er sikker på, at Mose kommer til at få en stor rolle i den kommende sæson."
Efter mandagens træning tog vi en snak med Rasmus Mose om igen at være tilbage på håndboldbanen, og det interview kan du se her senere.







