Herrerne fik revanche: Sejr over Faaborg ØH efter flot fight
Herrerne gav den alt, hvad den kunne trække, i fredagens hjemmekamp mod Faaborg ØH. Efter det store nederlag på 17 mål i sidste uge fik vi rejst os på flotteste vis og vandt hjemmekampen 28-25 – i en kamp, der virkelig havde alt det, som opgøret i fredags ikke havde!
2. division herrer | Otterup HK - FAABORG ØH | 28-25 (13-10)
Målscorere: Casper Dohn 8, Simon Lindved 6, Marius Rasmussen 3, Jeppe Larsen 3, Andreas Hylleberg 3, Jacob Lyck 2, Mads-Frederik Rasmussen 2, Simon Omme 1
redninger: Kasper Jørgensen 7
Dagens OHK man of the Match: Casper Dohn (82,2% af stemmerne)
Overskriften på fredagens kamp var uden tvivl “Revanche” efter sidste uges store nederlag i det modsatte opgør. Der var nok ikke mange, der kunne forestille sig, hvordan vi på en uge skulle kunne forvandle et nederlag på 17 mål til en sejr – men troen var der hos spillerne. Et langt mere tændt OHK-hold viste sig allerede i opvarmningen, og i et meget velbesøgt Otterup Idrætscenter var der grobund for et godt resultat.
Ligesom i det første opgør var det en meget fysisk præget start på kampen, hvor begge hold havde svært ved at komme på måltavlen. Det lykkedes os efter små fire minutter. Efter ti minutter var stillingen 3-2, og det kunne igen ligne et målfattigt opgør med to rigtig gode forsvar. Ti minutter senere var føringen på 8-7, og det var især på grund af en meget velspillende Casper Dohn. Seks ud af de otte mål var kommet fra hans hånd, samtidig med at han leverede flere gode forsvarsaktioner.
I den første kamp havde vi haft meget svært ved at passere Frank Mikkelsen i Faaborg-målet, men det var som om, der var blevet læst lidt på lektien – selvom han stadigvæk tog fint fra. Man kunne også tro, at Kasper Jørgensen i OHK-målet havde stået en fantastisk første halvleg, da der stod 13-10 på tavlen efter de første 30 minutter, men han var faktisk kun noteret for tre redninger. Det var et godt eksempel på, hvor solidt forsvaret stod, og hvordan udeholdet havde svært ved at komme til chancer.
Rasmus Thomsen fik chancen fra starten af anden halvleg, men det var under svære vilkår, da udeholdet kom blæsende ud fra pausen. På små fem minutter var stillingen 15-15, og så var kampen igen i balance. Vi fik dog igen skabt en god base i forsvaret og sat en prop i Faaborg-maskinen.
Vi fulgtes ad gennem det meste af anden halvleg, men vi var hele tiden i teten – dog uden rigtigt at trække fra. Med cirka ti minutter igen af opgøret kom der ekstra tænding på. En batalje mellem de to tidligere holdkammerater i TMS Ringsted, Frank Mikkelsen og Simon Omme, kostede dem begge en tur i skammekrogen. Begge hold spillede med målmanden ude, og to gange havde vi muligheden for at score i det tomme net, men både Casper Dohn og Kasper Jørgensen missede chancen – hvilket kostede os potentielt to vigtige scoringer.
Det bragte Faaborg tilbage i opgøret, inden vi igen fandt det rette spændingsniveau. Med lidt over ét minut tilbage af kampen havde Simon Lindved muligheden for at bringe os foran med +2 på et straffekast, men det blev misbrugt, og så var udeholdet i boldbesiddelse ved stillingen 26-25. Her var det så Kasper Jørgensens tur til at hive en vigtig redning op ad hatten. Faaborg indledte et helbanepres, som vi fik overspillet, og vi kunne derfor sætte det forløsende mål ind – og jublen kunne bryde løs!
Det lykkedes faktisk at lave endnu en bolderobring, og så kunne Simon Lindved lukke kampen på et vip fra Simon Omme i den efterfølgende kontra – og dermed fastsætte slutresultatet til 28-25!
Det blev derfor til den tredje sejr i tre forsøg i Otterup Idrætscenter og til to meget vigtige point i kampen om Top 3 og oprykningsspillet efter jul.
Casper Dohn blev fuldt fortjent kåret til Dagens OHK Man of the Match med hele 82 % af stemmerne fra publikum i hallen – på trods af, at han kun lavede ét mål i anden halvleg efter en formidabel første halvleg, hvor han nettede hele syv gange.
På lørdag den 15. november venter endnu en hjemmekamp, når Fredericia HK 2 gæster Otterup Idrætscenter. Med en sejr her vil Top 3-placeringen være så godt som sikret, og vi kan derfor se frem mod en rigtig spændende anden halvsæson. Fredericia HK 2 har haft en meget skuffende første halvsæson indtil videre, hvor de kun har hentet én sejr i de første seks kampe – efter at de sidste år vandt 2. division.
I vores første indbyrdes opgør vandt vi da også med hele 35-22, så der er ingen tvivl om, at herrerne vil gå benhårdt efter de to point mod østjyderne. Kampen fløjtes op klokken 15.00.








