Otterup HK

Håndbold på toppen af Fyn

Årets Ungdomsspiller

 Som en ny tradition vil vi geren hvert år uddele titlen "Årets ungsomspiller"  

Det er trænere, bestyrelsen og ungsomkonsulenter som indstiller og udnævner.

 

  Årets ungdomspiller 2019

Johanne Nielsen

Begrundelsen:

Årets Ungdomspiller startede i OHK tilbage i 2009, bare 7 år gammel.
Årets Ungdomspiller hører til bland de mere stille men gør sig dog bemærket som en af dem, der altid kommer til træning og forstår at være en god holdkammerat.
Årets Ungdomspiller har til tider døjet med skader, men har formået at træne sig op, så sæsonen i år har været skadesfri og været med til at sikre klubben ikke bare én medalje i pokalturneringen, men også 1. pladsen i deres række.
Årets Ungdomsspiller har gennem de sidste par sæsoner ud over at være spiller, også hjulpet til på trænersiden og har herigennem været med til at sikre udviklingen af de yngste spillere i OHK. Derudover så er årets ungdomsspiller en af dem, som altid give en hånd med, når der skal hjælpe til med alt fra borddækning til OHK julefrokost , til en ekstra hånd på kærmmermarkedet og meget andet.

Stort tillykke med titlen som Årets Ungdomsspiller 2019 - Johanne Nielsen

fotograf paa vej 

 

  Årets ungdomspiller 2018

Christian Iversen

Begrundelsen:

Årets Ungdomspiller er en spiller, som alle i ungdomsafdelingen kan se op til.
Årets Ungdomspiller havde en rigtig svær start på sæsonen og måtte tage springet op til de store drenge.
Årets Ungdomspiller fik han en masse tæsk til træning og skulle lige finde ud af, at kroppen reagere lidt anderleds når man løber ind i 100 kg forsvarsspiller.
Hos Årets Ungdsomspiller har vi gennem hele sæsonen kun set udviklingen gå en vej - Nemlig fremad og det med hastige skridt. Kombineret med lidt styrketræning er årets ungdomspiller, gået fra at være en der slog sig - til at blive en man kan slå sig på.
Årets Ungdomsspiller har gennem hele sæsonen deltaget i alle udfordringer med et smil på læben, spillet kamp med og mod spillere der er 3 gange så gammle.
Årets Ungdsomsspiller er nemligt kun U16 spillere, men har hele sæsonen trænet og spillet sammen senior herrer

 

Stort tillykke med titlen som Årets Ungdomsspiller 2018 - Christian Iversen

Christian iversen AUS2018 

 

  Årets ungdomspiller 2017

Marie Vangaard

Begrundelsen:

Årets ungdomsspiller hjælper til når klubben skal bruge en frivillig hånd.
Årets ungdomsspiller går forrest, når klubbens hold skal bruge opbakning fra tilskuerrækkerne og hun hepper på alle klubbens hold.
Årets ungdomsspiller er en bærende spiller på sit hold.
Årets ungdomsspiller leverer en god indsats til hver træning.
Årets ungdomsspiller er vellidt på sit hold og er med til at skabe et godt socialt sammenhold.

 

Stort tillykke med titlen som Årets Ungdomsspiller 2017 - Marie Vanggaard

ungdomspiller2017 

 

  Årets ungdomspiller 2016

Thomas Svensson

Begrundelsen:

Da det er en helt ny ting i Otterup at vi kårer Årets Ungdomsspiller er det også lidt svært at sige hvad kriterierne er, for at komme i betragtning til at modtage denne titel. Det kunne være at man er verdens bedste holdkammerat både på og udenfor banen. En holdkammerat der altid bakker sine medspillere op og altid går forrest. Titlen som Årets Ungdomsspiller kunne også tildeles til en der altid kommer til træning med sit gode humør og spreder god stemning og leverer en solid indsats til træning. Derudover kunne titlen tildeles til en som udover sin egen træning yder en kæmpe indsat for klubben. Enten i form af at hjælpe til ved klubarrangementer, deltage i diverse udvalg eller være ungdomstræner for et af klubbens ungdomshold.

Årets Ungdomsspiller udmærker sig i samtlige af ovennævnte kriterier. Han er en fantastisk holdkammerat. Han kommer altid til træning med sit enorme humør og sidst men ikke mindst, så er han indbegrebet af hvad et klubmenneske er.

Stort tillykke til den første modtager af titlen Årets Ungdomsspiller 2016- Thomas Svensson.

ungdomspiller 2016 

 

 

 

Årets ungdomspiller 2017/18 kåres til afslutningsfesten lørdag den 7. april. 2018

 

 

 

  albani       meny120     nordfynsbank logo     intersport logo     puma  

Støt vores sponsorere - de støtter os

 

Otterup HK - Stadionvej 50, 5450 Otterup - info@ohk.dk - Cvr. 28003528

Copyright © 2016. All Rights Reserved.