Herrerne blev overmatchet i Aarhus hvor hjemmeholdet tog oprykningen

28. marts 2026

1. divisionshåndbolden vender desværre ikke retur til Otterup Idrætscenter i næste sæson.


Herrerne var tidlig lørdag eftermiddag i Aarhus hvor en potentiel oprykningsplads var på spil, men desværre blev det aldrig et tema - dertil var AGF, Aarhus bedre på alle parametre og tog i sikker stil oprykningen til 1. division, imens vi må tage til takke med rækkens tredjeplads



2. division herrer, Oprykningsspillet, 10. spillerunde

AGF, Aarhus - Otterup HK 33 - 22  (17 - 13)


Målscorere: Simon Lindved 5, Jacob Lyck 5, Jon Gordon Krog 4, August Rasmussen 2,
Alexander Bækkelund 2, Lars Froholdt 2, Jeppe Larsen 1, Casper Dohn 1

Redninger: Kasper Jørgensen 4, Rasmus Thomsen 3

Så kom dagen – dagen, hvor halvdelen af oprykningspuljen havde mulighed for at rykke op. En lang sæson skulle afsluttes med en gyser af en finale. Det eneste, vi vidste med sikkerhed, var, at oprykningen skulle findes i Aarhus – men om det blev i Atletion Stadionhal eller i Hørning Idrætscenter, måtte tiden vise.


AGF havde inden kampen muligheden for selv at afgøre tingene med en sejr over os, mens vi med en sejr skulle have en hjælpende hånd fra Hørning Håndbold i kampen mod Faaborg ØH, hvis vi skulle løbe med oprykningen.


Aarhusianerne har været ekstremt dygtige til at trække tætte kampe hjem i deres favør. Tre af deres syv sejre er vundet med ét mål, mens de øvrige er vundet med to og tre mål. Kun Kerteminde har haft det svært mod AGF, hvor det er blevet til sejre på seks og tolv mål.


Da Aarhus er en utrolig stor håndboldby, har der indtil videre ikke været særligt mange tilskuere til AGF’s hjemmekampe trods deres placering øverst i rækken. Men til denne vigtige kamp var mange mødt op.


AGF lignede fra kampens start et hold, der virkelig var opsat på at sikre oprykningen. Med stor fysik havde vi svært ved at dæmme op for de stærke jyder. Begge vores midterforsvarere, Søren Sell og Casper Dohn, havde fået en udvisning inden for kampens første seks minutter – ligesom AGF også havde fået en.


Vi hang efter hjemmeholdet i starten, og i løbet af halvlegen trak AGF mere og mere fra. Det begyndte at ligne et stort bjerg, der skulle bestiges, hvis vi skulle holde vores oprykningsdrømme i live. Det blev ikke lettere, da Casper Dohn fik sin anden udvisning og dermed måtte sidde ude resten af halvlegen.

Undervejs var vi bagud med seks mål, men fik alligevel en smule fat til sidst, så føringen “kun” var på fire mål ved pausen.

Derfor skulle der et af vores efterhånden velkendte comebacks til i anden halvleg – og det er set før. I det omvendte opgør tidligere på sæsonen var vi bagud med otte mål, men kæmpede os tilbage, så den del skulle blot gentages.


I første halvleg kneb det med redningerne fra begge vores keepere, men Kasper Jørgensen startede anden halvleg med to store redninger, som måske kunne give håb. Desværre havde den tidligere OHK’er Malthe Kronborg i AGF-målet valgt at stå sæsonens bedste kamp og pillede det meste, der kom mod mål.


Halvvejs inde i anden halvleg havde vi kun passeret Kronborg to gange, og så var løbet kort fortalt kørt. Samtidig fik Casper Dohn sin tredje udvisning efter ti minutter af anden halvleg. Selvom vi forsøgte med både fuldbanepres, 7 mod 6 og 5-1-forsvar, var der intet, der kunne få os tættere på et toptændt AGF-mandskab.


Kampen endte med et knusende nederlag på 33-22, og dermed blev det aldrig den gyser, der ellers var lagt op til i sidste spillerunde.

Efter en kamp kan der altid være mange forklaringer på et nederlag – uheld, dommerkendelser, tekniske fejl og meget mere – men i dette tilfælde var vi ganske enkelt overmatchet.


Med nederlaget kunne champagnepropperne springe hos AGF, Aarhus, som dermed sikrede sig oprykningen til 1. division foran både os og vores fynske rivaler fra Faaborg ØH – uanset udfaldet af deres kamp senere på dagen. Faaborg ender som nummer to, mens vi må tage til takke med tredjepladsen.


Vi ønsker AGF stort tillykke med oprykningen, og vi må i næste sæson igen jagte en plads i 1. division.

Efter kampen tog vi en snak med en fattet, men ærgerlig Daniel Ludo, som også erkendte, at vi på dagen mødte et bedre hold.
Hør interviewet her. (Kommer senere)


Sæsonen er dermed slut, og herrerne kan tage på en velfortjent sommerferie efter en lang og spændende sæson. Der venter dog stadig en pokalkamp hjemme mod liganedrykkerne fra Grindsted GIF, men på nuværende tidspunkt vides det endnu ikke, om den spilles før eller efter sommerferien. Det vender vi naturligvis tilbage med, så snart datoen er fastlagt.

Af Jeppe Kok 21. marts 2026
Der var dømt blomsterhav inden kampstart mod Kerteminde HK, da hele seks spillere og stabsmedlemmer var med i deres sidste hjemmekamp for Otterup HK. Med en sikker sejr er vi fortsat med i oprykningsræset frem mod allersidste spillerunde, hvor hele tre ud af seks hold har mulighed for at sikre sig billetten til 1. div
Af Jeppe Kok 21. marts 2026
Jeppe Larsen er desværre fortid i klubben efter denne sæson, efter han har valgt at trække stikket efter fem sæsoner i den gule vikingedragt. Dermed følger han i fodsporet på Simon Lindved som også har meldt sit stop efter ligeledes fem sæsoner. Simon og Jeppe vil modtage en anerkendelse inden dagens opgør mod Kerteminde HK for deres store indsats i fem sæsoner for klubben.